Kiedy warto udać się na psychoterapię grupową?
Nie warto samemu mierzyć się z problemami. Decyzja o podjęciu psychoterapii to pierwszy krok ku poprawie zdrowia psychicznego. Pozostaje tylko jedno pytanie – skorzystać z terapii indywidualnej, czy grupowej?
Dla kogo przeznaczona jest terapia grupowa?
Psychoterapia grupowa polega na regularnych spotkaniach w niewielkiej grupie terapeutycznej, którą prowadzi psychoterapeuta. Z tego powodu polecana jeszcze szczególnie pacjentom, które potrzebują pomocy w rozwoju umiejętności społecznych. Psychoterapia grupowa sprawdzi się:
- przy zaburzeniach osobowościowych,
- w leczeniu uzależnień,
- u ofiar przemocy,
- przy zaburzeniach odżywiania,
- przy zaburzeniach psychosomatycznych z umiarkowanymi objawami.
Do grupy przynależą pacjenci o podobnych problemach natury psychicznej. Tak jak w przypadku terapii indywidualnej, również tutaj występują różne nurty i modele leczenia, dlatego przed zapisaniem się do wybranej grupy terapeutycznej, warto skonsultować to z psychologiem.
Korzyści płynące z psychoterapii w grupie
W środowisku psychoterapeutycznym wyróżniono aż 11 czynników, które mają wpływ na zmianę terapeutyczną u pacjentów korzystających z terapii grupowej. Wśród nich na pierwszym miejscu wyróżniono dawanie nadziei – obserwacja innych osób zmagających się z podobnym problemem, które zaczynają z niego wychodzić, przynosi wiarę w jego rozwiązanie i uświadamia, że nie jest się samemu w tych trudnościach. Ważnym elementem psychoterapii w grupie jest także zaspokojenie bycia potrzebnym. Przynależność do grupy przynosi również poczucie bezpieczeństwa. Niewątpliwą zaletą terapii grupowej jest rozwój umiejętności społecznych – pacjenci mają okazję poprawić swoje zachowanie w kwestiach komunikacji międzyludzkiej.